Endodontické ošetrenie zubu- MUDr. Martin Jakubek

Čo je endodontické ošetrenie zubu a kedy je potrebné ho vykonať?

Endodontické ošetrenie je ošetrenie koreňových kanálikov zubu (koreňového systému zuba).

Kedy je nutné vykonať endodontické ošetrenie zubu?

Endodontické ošetrenie je potrebné vtedy, keď bakteriálna infekcia prenikne tvrdými tkanivami až do dreňovej dutiny. Zubný nerv nemá schopnosť obrany a preto pri dlhodobom vplyve toxínov,  baktérii a zubného kazu odumiera. Ošetriť koreňový systém zubu znamená: odstrániť postihnutý nerv dôkladným mechanickým prečistením a špeciálnym dezinfekčným materiálom odstrániť zápal.

Čistenie koreňového systému je veľmi náročné a vyžaduje si veľkú precíznosť, a práve preto ho vykonávame výhradne len pod dentálnym mikroskopom, ktorý je schopný zväčšiť operačné pole až 40- násobne, čo nám umožňuje dôkladnejšie a bezpečnejšie vyčistenie. V rámci dezinfekčnej fázy aplikujeme do koreňového kanálika liečivú vložku na báze hydroxidu vápenatého. Po preliečení môžeme zub uzavrieť koreňovou výplňou pomocou metódy termoplastického 3D plnenia, ktorej úlohou je čistý koreň hermeticky uzavrieť- aby sa do neho a okolitých tkanív nedostali baktérie.

K endodontickému ošetreniu pristupujeme v dvoch prípadoch: v prvom prípade sa pri odstraňovaní starej výplne a pokazeného zubného tkaniva dostaneme na úroveň vstupov do koreňových kanálikov a vtedy už nemôžeme zub uzavrieť, keďže mohlo dôjsť k infikovaniu zubného nervu. V druhom prípade už došlo k odumretiu a infikovaniu nervu a je potrebné odstrániť mŕtvy nerv.

Načo je náchylný endodonticky ošetrený zub?

Endodonticky ošetrený zub (mŕtvy zub) už nie je vyživovaný tak ako predtým, čím sa stáva krehkým a náchylným k zlomeniu. Z tohto dôvodu je potrebné zub vnútorne vystužiť koreňovou nadstavbou, na ktorú sa používajú rôzne telu príbuzné materiály  a následne po jej nabrúsení nasadíme keramickú korunku. Tá má estetickú ale najmä statickú funkciu- rozloženie tlaku na mŕtvy zub pri žuvaní.

MUDr. Martin Jakubek, stomatológ, člen SKZL, SES , IKSR a ITI

Share:

Pridaj komentár

Kliknutím na tlačítko rozumiem súhlasíte so spracovaním poskytnutých osobných údajov na účely analýz návštevnosti a súborov cookie. Rozumiem