MUDr. Martin Jakubek – zuby múdrosti (osmičky)

Zuby múdrosti alebo tkz. „Osmičky sú problematické zuby“  hovorí MUDr. Martin Jakubek.

Osmičky- tretie moláre, inak nazývané „zuby múdrosti“ sa prerezávajú ako posledné a až 70% z nás má s nimi problémy už pri prerezávaní. U niektorých ľudí sa osmičky vôbec nezaložia, u niekoho ostanú neprerezané v kosti (retinované)alebo čiastočne prerezané (semiretinované), takéto osmičky môžeme lokalizovať len Rtg snímkou. Čiastočne prerezanéalebo zle uložené zuby múdrosti veľmi často spôsobujú bolesť zubov, bolesť sánky, opuch, sťažené otváranie úst, opuch lymfatických uzlín, sťažené a bolestivé prehĺtanie a zápal, ktorý môže pokračovať do okolitých tkanív a čeľuste (osteomyelitis).

Komplikácie pri zuboch múdrosti

Komplikácie pri prerezávaní osmičiek môžu byť spôsobené nepriaznivým sklonom zuba, príliš silnou kosťou, nadmernou veľkosťou korunky zuba, alebo nepriaznivým sklonom susedného zuba. Tieto zuby sú oveľa častejšie postihnuté zubným kazom, pretože je k ním sťažený prístup pri čistení a prerezávajú sa v dlhších etapách. Zubný kaz, ktorý napadol osmičku sa môže preniesť aj na susedné zuby. Terapia pri problematickom prerezávaní osmičky je najčastejšie aplikácia protizápalových výplachov, aby sa zmiernil akútny stav, odstránenie zdurenej sliznice v okolí prerezávajúceho zuba alebo vytrhnutie (extrakcia). Odporúčame osmičky odstrániť skôr, aby sa predišlo spomínaným komplikáciám, ktoré môžu ohroziť vytrhnutie zubu (extrakciu) a predĺžiť dobu hojenia po zákroku.

MUDr. Martin Jakubek, stomatológ, člen SKZL, SES, IKSR a ITI

Kliknutím na tlačítko rozumiem súhlasíte so spracovaním poskytnutých osobných údajov na účely analýz návštevnosti a súborov cookie. Rozumiem