1. Kedy a pre koho sa korunky odporúčajú?
Keramické korunky sú predovšetkým vhodné pri:
- odlomení väčšej časti zuba,
- rozsiahlej deštrukcii zubným kazom,
- ak už zub bol ošetrený korunkou a je potrebné starú, nevyhovujúcu korunku vymeniť za novú,
- po ošetrení koreňových kanálikov, mŕtvy zub je veľmi krehký, je bez výživy, potrebuje pevnú ochranu v podobe zubnej korunky,
- pri poškodení skloviny kyselinami, liekmi, či škrípaním zubov,
- pri vrodených ochoreniach skloviny či dentínu,
- z estetických dôvodov,
- pri nedostatku pôvodnej zubnej hmoty, napríklad častým plombovaním.
2. Aký je postup pri zhotovení korunky?
Existujú dve možnosti, ktorými možno keramické korunky zhotoviť. Korunka je vytvorená buď v laboratóriu, alebo pomocou špeciálnej 3D technológie CEREC. Tu je hneď niekoľko rozdielov, ktoré sú charakteristické pre jednotlivé možnosti. Týkajú sa predovšetkým dĺžky zhotovenia.
Pri korunke zhotovenej v laboratóriu sa v prvej fáze ošetrovaný zub obrúsi, následne sa zhotovia samotné odtlačky, ktoré sa posielajú do zubného laboratória. Samotný ošetrovaný zub je ale chránený provizórnou korunkou. Preto sa nemusíte báť, vďaka ochrane môžete bezpečne jesť, rozprávať a nikto z vášho okolia si nevšimne, že u vás práve prebieha zubné ošetrenie. Pri ďalšej návšteve sa dočasná korunka nahradí novou, keramickou korunkou.
Druhým typom je korunka vytvorenápri jednej návšteve pomocou 3D technológie CEREC. V prvom kroku lekár nabrúsi zub do požadovaného tvaru. Následne špeciálnou intraorálnou kamerou zhotoví digitálny odtlačok samotného preparovaného zuba, taktiež aj snímky všetkých okolitých zubov. Pomocou snímkov získa 3D model zubov, čo zaručí dokonalú presnosť pre nový zub.Zubár za pomoci špecialneho softvéru Cerec navrhne a vymodeluje požadovaný tvar korunky.Keď je návrh zubu hotový, odošle sa do frézovacej jednotky. Ide o špeciálnu 3D frézu, ktorá ho v krátkom čase vyfrézuje z keramického bloku. Farebná škála keramických blokov je široká, takže lekár môže vybrať odtieň presne podľa vašich zubov. Vyfrézovaný zub sa odskúša v ústach pacienta, potom sa individualizuje, dofarbuje a nanáša glazúra, ktorá sa vypaľuje v laboratórnej piecke pri teplote až 850 °C. Finálna korunka sa nakoniec fixne nacementuje na obrúsený zub.
3. Korunka na počkanie? Áno, vďaka technológii CEREC
Cerec je predovšetkým inovatívna a unikátna 3D technológia, vďaka ktorej dokážeme vyrobiť korunku na počkanie. Korunku dostanete hneď počas prvej návštevy, namiesto obvyklých dvoch alebo troch návštev. Nie je potrebné vykonávať odtlačky. Nejedná sa o žiadne krátkodobé riešenie, ale ide o hotový výsledok s dokonalou presnosťou aj odtieňom.
4. Je nasadenie bolestivý úkon?
Samotný úkon nie je bolestivý, ak si pacient nechá aplikovať znecitlivujúcu lokálnu anestéziu. Pokiaľ však hovoríme o mŕtvom zube, ani injekcia proti bolesti nie je nutná.
5. Prečo sa oplatí siahnuť po keramickej korunke?
Vizuálne ide o najdokonalejšiu náhradu pôvodného zubu. Chrup bude vyzerať, ako keby pacient nikdy o žiadny zub ani jeho časť neprišiel. Máte alergiu na kov? Presne pre vás je v tom prípade vhodná. Zub je s korunkou maximálne spevnený.
6. Z akých materiálov sa vyrába?
Vo všeobecnosti poznáme tri druhy zirkónu – čím je priehľadnejší, tým je mäkší a naopak, čím je nepriehľadnejší, tým je tvrdší. Môže však nahrádzať kovové konštrukcie, ktoré vysoko esteticky prevyšuje. Pri 3D technológii CEREC sa používajú dva druhy bločkov, a tými sú ENAMIC a TRILUXE.
7. Aké sú výhody a naopak nevýhody koruniek?
Medzi najdôležitejšie aspekty patrí vysoká pevnosť. Vizuálne ide o dokonalú náhradu pôvodného zubu. Dá sa nahradiť aj väčšie množstvo zubov ako súčasť zirkónového mostíku. Chrup bude vyzerať s keramickými prácami prirodzene. Nevýhodou keramických koruniek môže byť práve ich cena.
8. Ako sa o ne správne starať, aby vydržali čo najdlhšie?
Starostlivosť musí byť rovnaká ako o zdravé, korunku nenosiace zuby. To znamená predovšetkým pravidelnú domácu hygienu – ako klasickou kefkou, single kefkou, tak aj medzizubnými kefkami. Nesmieme zabúdať ani na pravidelnú návštevu dentálnej hygieny. Okolo krčkov koruniek sa môže hromadiť zubný povlak a zvyšky jedla, ktoré môžu byť príčinou zápachu z úst, môžu spôsobovať zápal ďasien, z toho vyplývajuce krvácanie alebo aj parodontitídu. Na čistenie krčkových partií okorunkovaných zubov je vhodné používať jednozväzkové – single kefky. Pri medzizubnej kefke je nutné zvoliť správnu veľkosť. Rozhodne by nemala byť zavádzana násilím, o jej správnej veľkosti pacientov najlepšie poučí práve dentálna hygienička. Životnosť korunky závisí práve od starostlivosti o hygienu dutiny ústnej. Korunka však može vydržať aj okolo 20 rokov.
9. Ako správne riešiť možné problémy s korunkami?
Ide o permanentné a veľmi pevné nacementovanie keramických koruniek, hrozba spadnutia či uvoľnenia korunky nehrozí. V prípade, že si ju pacient žiada vymeniť z estetických dôvodov, poprípade na základe nedodržania zubnej hygieny dôjde k poškodeniu korunky, musí sa stará keramická korunka odvŕtať – to je dôkazom jej pevnej fixácie na zube.
Môže však dôjsť ku prasknutiu korunky – napríklad pri veľmi silných pravidelných žuvacích tlakoch vyvíjaných pri jedení, predovšetkým u ľudí so silným zhryzom a silnými žuvacími svalmi, pri škrípaní zubov, ktorý sa odborne nazýva bruxizmus. V týchto prípadoch je potrebné prasknutú korunku odvŕtať, vytvoriť novú, a pri zistení príčiny je nutné problém vyriešiť. Ak ide napríklad o bruxizmus, je dôležité poučenie pacienta o jeho zlozvyku, vytvorenie nočnej dlahy, ktorá chráni žuvací klb a zuby pred ich zbrusovaním pri škrípaní zubov, nielen samotnú keramickú korunku.